BİLİNÇLİ FARKINDALIK KURSU: MINDFUL OKUL

Günlük hayatın koşuşturması içinde, işlerimizi yaparken çoğunlukla otomatik pilotta çalışırız. Bazen gitmeyi amaçladığımız yerden başka bir yerde buluruz kendimizi, bazen bütün bir günün nasıl geçtiğini anlamadan günü bitiririz. Akşam eve geldiğimizde, sabah canımızı sıkan tatsız olayın dışında hiçbir şey yapmamış gibiyizdir. Bütün bir gün zihnimizde aynı olayı tekrar tekrar düşünmüş bu arada yaptığımız bir çok işin farkına bile varmamışızdır. Akşam olduğunda belkide gerçekte 10 dakikamızı alan bu olay geçmişte olmuş ve bitmiştir. Ancak dikkatimizi bilinçli bir şekilde ‘simdi ve buraya’ getirme becerisine sahip olmadığımızdan, sonraki tüm anları ve bazen günün tamamını farketmeden geçiririz.

Bilinçli Farkındalık kavramı ile dikkati yönlendirme becerisini kazandığımızda, hem zihnimizin aslında olmuş bitmiş, geçmiş olumsuz olayların pişmanlık ve üzüntüsünü, öfkesini, hem de henüz olmamış olan gelecek olayların kaygısını azaltmak mümkün olabilecektir. Çünkü gerçek olan aslında şimdiki zamandır . Dikkatimizi bilinçli bir şekilde ve yargısız olarak şimdiki zaman deneyimlerimize getirdiğimizde hayatı daha anlamlı bir şekilde yaşayabiliriz.

Kursun Genel Amacı ve İçeriği

Bilinçli farkındalık kavramı ile ilgili yapılan çalışmalarda , bilinçli farkındalığı hayatına geçirebilen bireylerin stres düzeylerinin düştüğü, kaygı ve depresyon düzeylerinin azaldığı, öfke gibi negatif duyguların ya da ağrı gibi fiziksel sorunların yönetiminde daha etkili oldukları bulunmuştur.

Bu nedenle basamaklı olarak bilinçli farkındalık becerisinin kazanımını amaçlayan bu kurs beş bölümden oluşmuştur. Burada sözü edilen temel beceri kursu bilinçli farkındalık kavramını öğrenmek isteyen ve beceri eğitimine başlamak isteyenlere yönelik olarak düzenlenmiştir. Daha sonraki ileri düzeylere katılmak isteyenlerin öncelikle bu kursu almaları gerekmektedir.

Bu çalışmada aslında son derece kolay ancak kazanılmasıda bir o kadar karışık olan bilinçli farkındalık pratiği üzerinde çalışılacaktır. Değişik katmanlardan oluşan mindfulness pratiğinin ilk basamağını oluşturan bu çalışma grubunda kavramın anlaşılması ve üzerinde tartışılmasının yanısıra deneyimleyerek nasıl bilinçli farkındalık kavramını kazanırız üzerine çeşitli temel alıştırmalar yapılacak ve bunların günlük hayata nasıl aktarılacağı anlatılacaktır. Kurs pazar günleri uygulamalı teorik eğitim olarak düzenlenmiştir.

Kimler Kursa Katılabilir?

Kursa kavrama ilgi duyan ve isteyen herkes katılabilir. Katılımcı sayısı açılan her bir kurs için 12 kişi ile sınırlandırılmıştır.

Eğitmen

Doç. Dr. Çiğdem Soykan

Klinik Psikolog; Evlilik-Aile Terapisti; Bilişsel Davranışçı Hipnoterapist

Kurs Tarihi

Duyurulacaktır...

Kurs Ücreti: 0 (506) 764 40 00 no'lu telefondan bilgi alabilirsiniz..

Ön Kayıt İşlemleri

Kursa sınırlı sayıda katılımcı kabul edilecektir. Yapılan başvuru ve kayıt sırası esas alınacaktır. 0 (506) 764 40 00 no'lu telefonu arayarak isim yazdırabilirsiniz. Ödemeler kurs günü yapılacaktır.


M+ Psikoloji Merkezi'ne Ulaşım

Uğur Mumcu Caddesi 13/1, GOP/Ankara

0 (506) 764 40 00